Rybki

Ryba akwariowa – potoczna nazwa ryby umieszczonej w specjalnym zbiorniku przeznaczonym do jej obserwacji i hodowli. Pierwsze wzmianki o hodowli ryb dla celów rozrywkowych pochodzą od Sumerów, którzy zajmowali się tym co najmniej 2500 lat p.n.e. Początkowo w akwariach były hodowane tylko małe gatunki ryb w niewielkich zbiornikach. Były to głównie gatunki słodkowodne, intensywnie, często kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Ryby morskie były początkowo trzymane przez Rzymian (w pierwszych wiekach n.e.) w basenach przydomowych. Wraz z rozwojem technologii rozpoczęto budowę dużych akwariów, co dało możliwość umieszczania w zbiornikach nawet bardzo dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich. Do popularnych, często hodowanych słodkowodnych ryb akwariowych należą m.in.: bystrzyki, złote rybki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, bojowniki, skalary, gupiki, brzanki i pielęgnice.


Karmienie rybek

Ryby karmimy dwa razy dziennie – rano i po południu. Wieczorem karmimy tylko młode, szybko rosnące ryby – powinny to być małe dawki.

Oświetlenie akwarium

Załączanie światła po przebudzeniu jest istotną sprawą ze względu na szybkie przyzwyczajanie się ryb, że jest to pora śniadania. Podczas, gdy ryby tłocznie gromadzą się pod karmnikiem, my możemy spokojnie obserwować ich kondycję. Oświetlenie powinno działać minimum 12 godzin. Najlepiej zainstalować niedrogi wyłącznik czasowy, który zapewni stały czas oświetlenia, a koszt takiego urządzenia nie przekracza 20zł. Aby przeczytać więcej na ten temat doboru oświetlenia przejdź do strony.

Choroby ryb akwariowych

Powszechnie znane przysłowie mówiące o kimś, że „jest zdrów jak ryba" niestety w dużej mierze mija się z prawdą. Ryby chorują, a lista dolegliwości na które zapadają jest całkiem długa i obszerna. Rozróżnia się choroby wywołane przez czynniki biotyczne (bakterie, wirusy, grzyby, glony, pierwotniaki, płazińce, obleńce i inne pasożyty).Okazuje się, że wiele organizmów powszechnie występujących w wodzie takich jak np. bakterie z rodzajów Aeromonas i Pseudomonas, grzyby z rodzajów Saprolegnia oraz Ichthyosporidium, pierwotniaki z rodzaju Ichthyophthirius czy płazińce z gromady Monogenea staje się bardzo patogennymi w specyficznych warunkach hodowlanych jakie tworzy ekosystem akwarium. Należy też pamiętać, że ryby należące do poszczególnych gatunków mają określone wymagania środowiskowe i pokarmowe. Jeżeli właściwości fizykochemiczne wody oraz żywienie są nieodpowiednie nie tylko, że gorzej się rozwijają, ale i ich układ odpornościowy słabnie, przez co znacznie łatwiej zapadają na różne infekcje.Stopień trudności w rozpoznawaniu i zwalczaniu poszczególnych chorób dla przeciętnego akwarysty jest dość duży. Ma na to wpływ m.in. nieświadome stosowanie nieodpowiedniej kuracji czy kłopot z dostępem do skutecznie działających środków leczniczych